Sekční vrata

Sekční průmyslová vrata jsou nejvhodnějším řešením pro pohodlný, bezpečný a efektivní provoz v montovaných skladech, výrobních halách, autosalonech, servisech apod. Vrata se nabízejí ve vice typech konstrukcí s různými pohony, s možností prosklení a v nepřeberném množství designů.

Průmyslová sekční vrata nabízejí široké množství specifikací a jsou tak lehce přizpůsobitelná ke každé montované hale s libovolným využitím. Jednotlivé lamely mohou být dodány v různých profilacích a s možností prosvětlení. Nabízí se také několik druhů pohonů a způsobů ovládání. Mimo standartní barvy, lze za příplatek vyrobit vrata v různých dekorech a v jakékoliv barvě dle vzorníku RAL. Barvu sekčních vrat je vhodné sjednotit do stejného odstínu jako okna a dveře na hale.

Nejčastější a nejpoužívanější jsou sekčních vrata s elektrickým pohonem o rozměru 3x3m či 4x4m (š/v), což zajišťují snadný a bezpečný průjezd do montované haly. Velkou výhodou sekčních vrat jsou minimální nároky na prostor, vrata zajíždí pod strop, zůstávají kolmo u stěny nebo kopírují sklon střechy. Systém je nainstalován za stavebním otvorem a umožňuje využívat pro průjezd celou šířku i výšku otvoru.

Technické parametry sekčních vrat:

 • Rozměr: šířka: 2,5 - 7 m/výška: 2,2 - 5,5 m
 • Tepelná izolace: U=1,26 W/m2K
 • Zvuková izolace: 23 dB
 • Odolnost proti zatížení větrem: třída 2-3
 • Hmotnost vratového křídla: 15 kg/m2
 • Tloušťka ocelových lamel: 40 mm

STANDARDNÍ BARVY SEKČNÍCH VRAT

Barvy sekčních vrat - montované haly

Konstrukční řešení sekčních vrat

1. Vratové křídlo

Vratové křídlo se skládá ze zateplených lamel vyplněných PUR pěnou v tl. 40mm (U=1,26 W/m2K) z vnějších stran krytou ocelovým plechem tl. 0,5mm. Plech je chráněn vrstvou zinku, polyesterovým nástřikem a ochranným nátěrem. Jednotlivé lamely jsou vysoké 500-610mm a zapadají vzájemně do sebe přes zámek, což zajištuje dostatečnou bezpečnost. Vrata se utěsňují po stranách, na podlaze a v nadpraží gumovým těsněním v hliníkové liště. Lamely jsou dodávány ve čtyřech typech:

Sekční vrata - profil - haly

Sekční vrata je možné prosvětlit hliníkovými prosvětlovacími lamelami nebo plastovými prosvětlovacími plexi okénky, které jsou zabudovaná přímo do lamel sekčních vrat. Prosvětlení se nabízí v různých velikost a tvarech.

2. Vodící lišty

Vodící lišty jsou uchyceny ke stropu a slouží jako koleje pro otevření sekčních vrat, které se za nadpražím zalamují po směru stropu haly. Konstrukce pro vodící lišty se pro průmyslové haly nabízí zpravidla se zvýšeným kováním s výškou nadpraží od 500mm. Pro vysoké haly se používá pouze vertikální kování, které se upevňuje na boční stěnu haly nad vraty (vrata se nezalamují do horizontální polohy).

3. Hřídel s torzními pružinami

Torzní pružiny nadlehčují sekční vrata při otevírání či zavírání pomocí ocelových lan, součástí vrat je pojistka proti přetržení lana či pružiny. Sestava torzních pružin v kombinaci s lanovými bubny zajišťuje snadnou manipulaci s vyváženým vratovým křídlem. Speciální povrchová úprava torzních pružin brokováním zaručí delší životnost vrat.

Pohon sekčních vrat

Pohony vrat jsou voleny dle velikosti vrat a náročnosti provozu. V montovaných halách je nejpoužívanější pohon s určením do vyšších zátěží. Sekční vrata jsou vybavené bezpečnostními prvky zabraňující pádu vrat při poškození pružiny či lana.

Ovládání sekčních vrat:

 • tlačítkem „Mrtvý muž“ - OTEVŘÍT-STOP-ZAVŘÍT (funkce otevřít- stisk, funkce stop - stisk, funkce zavření - tlačítko držet).
 • Externí tlačítko s možností uzamknutí klíčem.
 • Impulsní tlačítko - stejné jako „Mrtvý muž“, ale pro zavírání stačí stisknout. Navíc zahrnuje spínač pro částečné otevření.
 • Dálkové ovládání - komfortní ovládání dálkovými ovladači.
 • Klíčový spínač – pootočením klíčku se dává impuls pro otevření či zavření vrat.
 • Tahový spínač – je umístěn na ocelové konzole 2,5m dlouhé a umožňuje řidiči pohodlné ovládání.
 • Indukční smyčka – je instalována do podlahy před vrata a při najetí auta před vrata se vrata aktivují a otevřou / zavřou.
 • Ruční ovládání sekčních vrat – pomocným lanem, řetězem.

Vrata lze také doplnit o bezpečnostní optozávoru (chrání před kontaktem překážky s vratovým křídlem) a jištění spodní hrany – optická spínací lišta (zabezpečuje zastavení vratového křídla při kontaktu s překážkou a její následné uvolnění).

Další typy vrat

Protiprůvanové clony

Pruhové závěsy z průhledného plastu jsou nejpoužívanější protiprůvanou clonou zabraňující úniku tepla z budovy během překládky zboží. Závěsy se umísťují do vstupních vratových otvorů.

Kyvná vrata

Dvoukřídlá kyvná vrata umožňují rychlý průjezd vysokozdvižných vozíků bez ruční manipulace s vraty. Umísťují se do hal pro oddělení teplotně odlišných pracovních prostředí, dílen, provozů, navazujících hal popř. doplněk vjezdových vrat.

Rychlonavíjecí vrata

Rychlá a průhledná vrata jsou oblíbená svou rychlostí a bezpečností. Zabraňují ztrátám tepla v hale a rovněž tlumí hluk. Standardně jsou dodávány ve 13 barvách, průhledné, plné i barevně kombinované. Vrata jsou řízena německým pohonem s rychlostí otevírání 1m/s. Vrata jsou ovládaná tlačítkem, dálkově, indukční smyčkou či radarovým detektorem.

 

top