Ocel

Pro svou pevnost je ocel vhodná jak pro menší, tak i velkorozponové stavby např.: sklady, obchodní centra či kancelářské prostory. Ocel je nejpoužívanější a nejvšestrannější stavební materiál vůbec. Prosazuje se stále více díky své všestrannosti, inovativnosti, nevyčerpatelnosti a recyklovatelnosti.

MONT-KOVO odebírá ocelové prvky od českých dodavatelů, kteří působí na trhu s hutním materiálem již mnoho let. Pro každou realizaci stavby je našim statikem navržena co nejekonomičtější konstrukce, aby se zbytečně neprodražovala příslušná stavba při zachování potřebných parametrů pro stabilitu. Nabízíme možnost prohlédnutí projektu před samotnou realizací díky modernímu programu 3D TEKLA STRUCTURES, v kterém modeluje náš projektant a umožňuje tak zhlédnutí se všemi detaily. Díky této vyspělé technologii je zaručena bezchybná výroba a maximální přesnost.

Výroba oceli

Ocel je slitina železa, uhlíku a doplňujících prvků (mangan, křemík, fosfor, síra, měď, chrom a nikl). Základem je surové železo, které se vyrábí ve vysokých pecích redukcí oxidů železa v železné rudě. Ve vysokých pecích je tavena železná ruda, koks a vápenec. Poté se z pece odebírá železo a struska. Tekutý kov se převáží do oceláren, kde se vyrábí ocel odstraňováním uhlíku ze surového železa a odstraňováním příměsí surového železa tzv. zkujňováním neboli okysličováním. Běžná ocel se vyrábí tak, že surové roztavené železo se profukuje proudem čistého kyslíku a tím se okysličuje. Ušlechtilá ocel se zkujňuje v elektrických pecích.

Největší světový výrobci oceli

  1. Čína 44,3%
  2. Evropská Unie 12,2% (z toho 1. místo Německo, ČR cca 30. místo)
  3. Japonsko 7,8%

Největší společnosti vyrábějící ocel

  1. ArcelorMittal
  2. Nippon Steel
  3. Hebei Steel
  4. Baosteel
  5. POSCO
top